W zależności od bieżącej struktury partycji dysku, musisz utworzyć 2 (maksymalnie 4) oddzielne partycje do instalacji Sparky:
Jeśli nie masz gotowych, oddzielnych partycji do nowej instalacji Sparky, możesz:
Instrukcje umieszczone poniżej są tylko przykładami i mogą być inne na twoim komputerze. Ponowne partycjonowanie dysku twardego jest zawsze ryzykowne, dlatego wykonaj kopię zapasową plików w bezpiecznym miejscu (na dysku zewnętrznym).
W przypadku, gdy na dysku twardym istnieje tylko jedna partycja (większość komputerów jest sprzedawana z preinstalowanym MS Windows i tylko jedną partycją), której NIE chcesz usunąć. Musisz zmniejszyć partycję, aby odzyskać trochę wolnego miejsca.
Użyj opcji „Zmień rozmiar/Przenieś”, aby ją zmniejszyć.
Pamiętaj, że to tylko przykład!
Kliknij „Zastosuj”, poczekaj na zakończenie. Teraz możesz tworzyć partycje dla Sparky, jak wspomniałem wcześniej (root, swap, home).
Komputery z płytą główną UEFI (i preinstalowanym MS Windows ⇒ 8) miały wcześniej przygotowaną partycję EFI na dysku twardym. Jeśli tak, i jeśli chcesz zachować istniejący system operacyjny, NIE formatuj partycji i NIE wprowadzaj żadnych zmian na partycji. Po prostu ją użyj.
Reszta partycji powinna być wykonana tak samo jak w poprzednim przykładzie.
Instalując Sparky na maszynie wirtualnej (z nie skonfigurowanym jeszcze wirtualnym dyskiem twardym), możesz pozwolić instalatorowi zrobić to za Ciebie, nawet w przypadku symulacji BIOS lub UEFI.
Jeśli nadal nie masz pewności co do partycjonowania, opublikuj swoje pytanie na naszych forach.