User Tools

Site Tools


pl:pantheon_desktop

Panteon

Ze strony wiki openSUSE:

„Powłoka Panteon jest głównym składnikiem pulpitu projektu Elementary. Jest głęboko zintegrowana z innymi aplikacjami, takimi jak stacja dokująca o nazwie Plank, górny panel Wingpanel, program uruchamiający Slingshot i jest wyposażony we własnego menedżera okien Gala, który oparty jest na Mutter.

Tradycyjna zastępowalność komponentów jest poświęcona filozofii projektowania, która usprawnia interfejs użytkownika dla lepszej globalnej estetyki i gotowych do użycia doświadczeń inspirowanych popularnymi pulpitami. Aby to zrobić, projekt Elementary ulepsza biblioteki Gtk+ o własne rozszerzenia dla lepszej użyteczności i unikalności projektu. Zawiera również własny zestaw programów, które są zgodne z wizualnymi wytycznymi, takimi jak edytor tekstu Scratch, przeglądarka plików Pantheon Files, przeglądarka internetowa Midori, emulator terminala Pantheon Terminal, kalendarz na pulpicie Maya, klient poczty Geary, a także centralny panel sterowania. Aby uprościć tworzenie aplikacji zaprojektowanych dla Elementary, stworzono środowisko programowania aplikacji (Granite). Preferowanym językiem programowania jest Vala.”

Instalacja

Panteon jest dostarczany do Sparky jako pulpit z zewnętrznego źródła i wykorzystuje zewnętrzne repozytoria, co pozwala zainstalować pulpit na dwa sposoby:

1. Świeża instalacja - przy użyciu obrazów ISO Sparky MinimalGUI/CLI. Uruchamiając minimalne ISO, uruchom Sparky Advanced Installer i postępuj zgodnie z procesem instalacji, który pozwala zainstalować jeden z 20 pulpitów, w tym Pantheon.

Z powodu niekompatybilności pulpitu Pantheon ze Sparky 5/Debian testing “Buster”, ten pulpit został usunięty z listy instalacji minimalnych obrazów ISO.

2. Sparky APTus - zakładka Pulpit udostępnia opcję, która pozwala zainstalować jeden z 20 pulpitów, w tym Panteonu, obok istniejącego, innego pulpitu.

Pantheon

Dostawca pakietów

Pakiety pulpitu i repozytorium Pantheon są obsługiwane przez gandalfn i są dostępne tutaj: http://gandalfn.ovh/

pl/pantheon_desktop.txt · Last modified: 2021/05/04 15:26 (external edit)