User Tools

Site Tools


pl:code_names

Nazwy kodowe SparkyLinux

SparkyLinux jest oparty i w pełni kompatybilny z Debianem z następujących wydań:

  • Sparky 8 “The Seven Sisters” (bazuje na Debianie 13 “Trixie”)

Z Wikipedii:
Plejady (w katalogu Messiera M45 lub Messier 45; inne nazwy: Baby, Kurczęta, Kokoszki, Kurki, Siedem Sióstr, Kościół Masoński) – najbardziej znana gromada otwarta na niebie. Popularność zawdzięczają głównie temu, że można ją swobodnie obserwować nieuzbrojonym okiem. Znajduje się w gwiazdozbiorze Byka, w odległości około 444 lat świetlnych (136 parseków).

  • Sparky 7 “Orion Belt” (bazuje na Debianie 12 “Bookworm”)

Z Wikipedii:
Pas Oriona, znany również jako Trzech Króli lub Trzy Siostry jest asteryzmem w konstelacji Oriona. Składa się z trzech jasnych gwiazd Alnitak, Alnilam i Mintaka …

…Teoria korelacji Oriona (lub teoria korelacji Gizy–Oriona) jest skrajną teorią w alternatywnej egiptologii. Zakłada ona, że istnieje korelacja między położeniem trzech największych piramid kompleksu piramid w Gizie a Pasem Oriona w konstelacji Oriona i że ta korelacja została zamierzona przez pierwotnych budowniczych kompleksu piramid w Gizie.

  • Sparky 6 „Po Tolo” (bazuje na Debianie 11 „Bullseye”)

Z Wikibooks (PL):
Dogoni wierzą, że przybyli z kosmosu i wylądowali przy akompaniamencie ryków i płomieni na brzegu jeziora Debo. Wierzą, że pochodzą z gwiazdy Syriusza B - białego karła znajdującego się w pobliżu Syriusza A, który jest najjaśniejszą gwiazdą na niebie. Dogoni nazwali Syriusza A - Sigi Tolo, a Syriusz B - Po Tolo… …dopiero w XIX wieku było wiadomo, że astronomowie w Europie założyli istnienie Syriusza B, a jego odkrycie miało miejsce w 1970 roku.

  • Sparky 5 „Nibiru” (bazuje na Debianie 10 „Buster”)

Z Wikipedii:
W astronomii babilońskiej, Nibiru (pisane pismem klinowym dné-bé-ru lub MULni-bi-rum). Termin ten odnosi się do równonocy i związanych z nią obiektów astronomicznych… …Nibiru było uważane za siedzibę summus deus, który pasie gwiazdy jak owce, w Babilonie utożsamianym z Mardukiem.

  • Sparky 4 „Tyche” (bazuje na Debianie 9 „Stretch”)

Z Wikipedii:
Tyche to pseudonim nadany hipotetycznemu gazowemu gigantowi znajdującemu się w chmurze Oort w Układzie Słonecznym. Tyche (Τύχη, co po grecku oznacza „pomyślność” lub „szczęście”) była grecką boginią szczęścia i dobrobytu.

  • Sparky 3 „Annagerman” (bazuje na Debianie 8 „Jessie”)

Z Wikipedii PL:
(2519) Annagerman (1975 VD2) - asteroida z głównego pasa asteroid krążąca wokół Słońca przez 5,57 roku ze średnią odległością 3,14 au. Została odkryta 2 listopada 1975 roku przez Tamarę Smirnę. Nazwę asteroidy nadano na cześć Anny German, polskiej piosenkarki i kompozytorki.

  • Sparky 2 „Eris” (bazuje na Debianie 7 „Wheezy”)

Z Wikipedii:
Eris (mniejsza planeta 136199 Eris) jest najbardziej masywną i drugą co do wielkości znaną planetą karłowatą w Układzie Słonecznym. Eris została odkryta w styczniu 2005 roku przez zespół z Obserwatorium Palomar kierowany przez Mike'a Browna, a jej odkrycie zweryfikowano później tego samego roku.

  • Sparky 1 „Venus” (bazuje na Debianie 6 „Squeeze”)

Z Wikipedii:
Wenus to druga planeta od Słońca. Jej nazwa pochodzi od rzymskiej bogini miłości i piękna. Jako drugi najjaśniejszy naturalny obiekt na nocnym niebie Ziemi po Księżycu, Wenus może rzucać cienie i, w rzadkich przypadkach, może być widoczna gołym okiem w biały dzień.

pl/code_names.txt · Last modified: 2023/06/18 16:55 by pavroo